Zágráb sokak számára kedvelt úti cél, legyen szó hétvégi kikapcsolódásról vagy egy hosszabb, pihentető horvát nyaralásról. A város történelmi utcái, pezsgő kulturális élete és gasztronómiai különlegességei rengeteg élményt kínálnak a látogatók számára. Sokan azonban nem is sejtik, hogy a horvát főváros egy különleges közlekedési nevezetességet is rejt – egy több mint 130 éves siklót, amely izgalmas és hangulatos módja lehet a város felfedezésének.
Forrás: livecamcroatia.com
A Zagrebačka uspinjača, azaz a zágrábi sikló a világ egyik legrövidebb városi siklója, mindössze 66 métert tesz meg az Alsó- és Felsőváros között. Bár az út rövid, a sikló 30,5 méteres szintkülönbséget küzd le, így fontos szerepet tölt be a főváros közlekedésében.
A siklót 1890-ben helyezték üzembe, miután D. W. Klein vállalkozó felismerte, hogy a meredek utcákon közlekedő gyalogosok számára egy felvonó nagyban megkönnyítené a városi közlekedést. Az első próbautak azonban nem mentek zökkenőmentesen: gyakran előfordult, hogy az utasoknak le kellett szállniuk és megtolniuk a járművet.
A szerkezetet kezdetben gőzhajtás működtette, de 1934-ben a zajos és környezetszennyező gőzgépet egy modernebb, elektromos motorra cserélték, amely nemcsak gyorsabbá, hanem biztonságosabbá is tette az utazást. A városban ekkor még nem voltak villamosok, így a felújított jármű Zágráb első villamosított tömegközlekedési eszközének számított.
Forrás: visitzagreb.hr
A zágrábi sikló alsó állomása a Tomićeva utcában található, amely az Ilicába, a város leghosszabb utcájába torkollik. A felső állomás a festői Strossmayer sétány mellett, a Lotrščak-torony lábánál található. Innen nemcsak a Felsőváros hangulatos utcái fedezhetők fel, hanem a torony tetejéről Zágráb egyik legszebb panorámájában is gyönyörködhetnek a látogatók.
A kétkocsis sikló maximális sebessége 1,5 m/s, az utazás mindössze 64 másodpercig tart, a szerelvények pedig 10 percenként indulnak. A sínek egy 8 nyílásból álló ferde viadukton futnak, amely a mai napig stabil szerkezetű, egyes boltívei alatt pedig galériák és ajándékboltok is helyet kaptak.
A sikló története során több alkalommal is felújításra került, legnagyobb átalakítását 1969 és 1974 között végezték, amely során a műemlékvédelmi szempontokat figyelembe véve szinte teljesen új szerkezet épült. A felújítás után kapta jellegzetes kék színét, amely ma is meghatározó látványossága a városnak.
Érdekesség, hogy a zágrábi sikló a világ egyik legbiztonságosabb városi siklója, hiszen fennállása óta egyetlen baleset sem történt rajta. Az évek során számos híres utas is igénybe vette, köztük politikusok, egyházi személyek, sőt 2016-ban még Károly herceg és Kamilla hercegné is.
A zágrábi sikló ma már nemcsak közlekedési eszköz, hanem a város egyik ikonikus szimbóluma, amely 132 éve változatlan útvonalon szállítja utasait a Felső- és az Alsóváros között.
Forrás: index.hr
Forrás: